Alfa Romeo Giulietta, samochód kompaktowy oraz studencki projekt naukowy FREDE 2015.

Alfa Romeo Giulietta, samochód kompaktowy oraz studencki projekt naukowy FREDE 2015.


Nie ma wątpliwości, iż samochody Alfa Romeo słyną z wyróżniającej ich stylistyki, eksluzywnych materiałów, komfortowych wnętrz oraz iście sportowych możliwości jezdnych. Zaciekawi Was pewnie jednak fakt, iż jeden z flagowych modeli tego włoskiego producenta – Alfa Romeo Giulietta – zasłynie także z niezwykle ambitnej podroży na koło podbiegunowe.


W październiku bieżącego roku rozpoczął się międzynarodowy projekt FREDE 2015, przygotowany w ramach programu Rocket/Balloon Experiments for University Students, organizowanego przez Szwedzką, Niemiecką, i Europejską Agencję Kosmiczną – jaki w tym roku dumnie wspierała także marka Alfa Romeo.


6 630 kilometrów, ponad 8640 godzin pracy i 10 zdolnych studentów z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego, by przeprowadzić ambitny experytment zbadania rozpadu związków CFC, odpowiadających za powiększanie się dziury ozonowej.


Na miejsce badań (szwedzki ośrodek Esrange Space Center), skąd miał wystartować balon stratosferyczny – młodzi ‘naukowcy’ udali się dwoma bogato wyposażonymi modelami Alfa Romeo Giulietta. Trasa rozpoczęta w Warszawie, przechodząc przez Wrocław, szwedzkie Malmö i dalej wzdłuż Morza Bałtyckiego na północ. Powrót zaliczył Finlandię, Estonię, Łotwę i Litwę – co dało łącznie aż 95 godzin ‘za kierownicą’ komfortowej Giulietty. Przyznacie, że jest to wystarczająco długo, by w pełi poznać możliwości jezdne pojazdu.


Pełną relację z podróży i eksperymentu można przeczytać na stronie www.frede.pwr.edu.pl. Poniżej krótkie podsumowanie młodych kierowców:


„W każdym aucie jechały po trzy osoby, było więc bardzo przestronnie. Można było spokojnie wypocząć, a gdy trzeba, słuchać muzyki na świetnym audio. Trzymaliśmy się razem dzięki krótkofalówkom. Ze względu na przewagę płci pięknej, do komend roboczo nazwaliśmy auta ‘Alfa Romeo’ i ‘Beta Giulietta’. Dziewczyny cieszyła tapicerka pasująca do koloru garderoby i ust, a facetów możliwości skorzystania z trybów selektora DNA, dzięki czemu podróż minęła nam bardzo wygodnie, oszczędnie i szybko".Fachowo przypomnimy jeszcze, że Alfa Romeo Giulietta to nie tylko eleganckie auto o sportowym charakterze, ale też jeden z najbardziej komfortowych, stylowych i wydajnych samochodów kompaktowej klasy premium. Włoska Giulietta została bowiem wielokrotnie nagradzona za sportowe podwozie i układ jezdny - idealne do szybkiej jazdy i precyzyjnego pokonywania zakrętów, ale też swój niepowtarzalny design.


W zależności od wybranej wersji wyposażenia – zaczynając od funkcjonalnej Giulietty Progression, przez komfortową werjsję Distinctive, sportową Sprint, elegancką jak również bogatą w multimedia wersję Exclusive, po flagową Quadrifoglio Verde – Alfa Giulietta dostępna jest z pięcioma wydajnymi silnikami benzynowymi.


1.4 Turbo o mocy 105 lub 120 KM, 1.4 Turbo MultiAir 150 lub 170 KM z manualną skrzynią 6-biegową lub automatyczną przekładnią TCT z podwójnym sprzęgłem oraz 1 750 Turbo 240 KM z TCT, zapewniającym przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 6,0 sekund.


Bogaty wybór uzupełniają dodatkowo trzy elastyczne i oszczędne jednostki wysokoprężne: 1.6 JTDM 105 KM i 2.0 JTDM-2 o mocy 150 lub 175 KM, ten ostatni z TCT.


Godnym wspomnienia jest fakt, iż to kompaktowa Giulietta to stylowe nadwozie, komfortowe wnętrze, dynamiczne osiągi i jakość w dobrej cenie. Przykładowo, cena tego modelu Alfy Romeo w wersji Progression - napędzanej 105-konnym silnikiem 1.4 Turbo w jesiennej wyprzedaży rocznika 2015 zaczyna się już od 65 237 zł, dodatkowo z trzecim rokiem gwarancji gratis do końca tego roku! Warto zwrócić też uwagę na bardziej „bogate" wersje, które można nabyć po bardzo atrakcyjnej cenie. Szczegóły oferty znajdziecie u autoryzowanych dealerów Alfa Romeo.


Przetestuj wybrany model Giulietta! Poczuj komfort i prawdziwą dynamikę jazdy.