PÓŁ WIEKU LEGENDY ALFA ROMEO 33 STRADALE

Alfa Romeo 33 Stradale kończy właśnie 50 lat! Ten fantastyczny model został zaprezentowany 31 sierpnia 1967 r., w przeddzień Grand Prix włoskiej Formuły 1, na obwodzie Monza, idealnie wpisując się w przestrzeń między światem samochodów wyścigowych a użytkowych.

 

Przynależność ta została potwierdzona przez dumne odznaczenie znakiem Quadrifoglio", słynną czterolistną koniczynką, po raz pierwszy użytą przez Ugo Sivocciego w 1923 r. Od lat 60. ubiegłego wieku odznaczenie to jest oficjalnym symbolem samochodów Alfa Romeo wykazujących najlepsze sportowe osiągi – jak Giulia QV.

 

Ponadczasowe piękno modelu 33 Stradale zaprojektowanego przez Franca Scaglionego oraz technologia zaczerpnięta bezpośrednio z modelu Alfa Romeo Tipo 33 sprawiają, że samochód ten stał się jedną z najbardziej reprezentatywnych ikon w historii marki. To pełnoprawny członek rodziny pojazdów stworzonych po to, by... wygrywać.

 

Ten model, a także cała seria projektów samochodów wyścigowych spod znaku 33, który przyniósł marce długie pasmo sukcesów, został uczczony przez Muzeum Alfa Romeo w Arese. Podczas wystawy tymczasowej, będącej podróżą składającą się z 33 przystanków, poznajemy historię modelu, sylwetki wielkich postaci zaangażowanych w projekt, a także – przede wszystkim – osiągnięte sukcesy.

 

Główną atrakcją, rzecz jasna, są samochody, a zwłaszcza i przede wszystkim prototyp 33 Stradale na stałej ekspozycji muzeum, wyeksponowany w najbardziej prestiżowym miejscu, naprzeciw gigantycznej instalacji iluminacji, która odzwierciedla DNA Alfa Romeo. Model 33 Stradale jest czczony po dziś dzień, ze względu na jego cechy uosabiające idealną równowagę pomiędzy wyrafinowaną mechaniką i stylową oprawą, uchwyconą w doskonałej symbiozie w jednym z ulubionych zwrotów marki Niezbędne piękno”.

 

Wystawa kontynuuje 5 z 6 konceptów aut z podwoziem 33: Carabo, Iguana 33/2 Speciale, Cuneo i Navajo tworzonych przez wielkich mistrzów samochodowego designu. Poprzedzały je turbosamochody wyścigowe takie jak: 3/2 Daytona, 33/3, 33 TT12 i 33 SC12 turbo. A także wiele innych rozdziałów historii, która miała długotrwały wpływ na cały dorobek Alfy od roku 1967 do dziś.

 

Wystawa nadzorowana przez muzeum historyczne w Arese, zatytułowana 33 La belleza necessaria” [33: Niezbędne piękno]to pierwszy event z nowego cyklu, będącego wspólnym projektem muzeum, marki Alfa Romeo i dziedzictwa FCA – departamentu Grupy odpowiedzialnego za promocję historycznego dziedzictwa włoskich marek FCA. Projekt, dedykowany 50. urodziniom modelu 33 Stradale podkreśla wyjątkową więź między historią i niekończącym się źródłem inspiracji do tworzenia nowych modeli.