AKTUALNOŚCI

Alfa Romeo na Mille Miglia 2019, największym wyścigu klasyków

 

37. rekonstrukcja historyczna wyścigu Mille Miglia pojawi się na linii startu. Alfa Romeo, która wygrała rekordową liczbę wyścigów, triumfując jedenaście razy w latach 1927–1957, jest gotowa ponownie zagrać rolę absolutnego lidera tegorocznej trasy Brescia-Rzym-Brescia na dystansie ponad 1800 km.

 

Spośród 430 samochodów, z których każdy jest częścią historii motoryzacji i designu, w wyścigu przez Włochy z północy na południe i z powrotem Alfa Romeo jest najliczniej reprezentowaną marką. Aż 44 pojazdy spod znaku węża pojawią się w wyścigu. Wzrok milionów fanów skieruje się na kilka wspaniałych modeli Alfy Romeo z kolekcji FCA Heritage, które zazwyczaj można podziwiać w Muzeum Historycznym marki w Arese, zwanym „Wehikułem czasu”.

 

Przede wszystkim wspaniała Alfa Romeo 6C 1500 Super Sport z 1928 roku, podobna wersja do tej, która wygrała Mille Miglia w 1928 roku z Giuseppe Camparim i Giulio Ramponim. Model 6C 1500 Super Sport jest wyposażony w 6-cylindrowy silnik o pojemności 1487 cm3, który zapewnia maksymalną moc 76 KM przy 4800 obr./min, osiągając prędkość maksymalną 140 km/h. W latach 1928–1929 zostało wyprodukowanych tylko 31 egzemplarzy. Za kierownicą tego samochodu zasiądzie Giovanni Moceri, były mistrz Włoch Grandi Eventi ACI Sport i zwycięzca największych włoskich cyklicznych konkursów.

 

Oficjalny skład pojazdów Alfa Romeo obejmie także 1900 Sport Spider z 1954 roku. Jest to niezwykle rzadki wyścigowy Spider, jedyny istniejący egzemplarz, wyposażony w 4-cylindrowy silnik bliźniaczy 1900, z maksymalną mocą zwiększoną do 138 KM, umożliwiającą osiągnięcie prędkości 220 km/h, dzięki zaledwie 880 kilogramowej masie i szczególnie wydajnej aerodynamice.

Ten model otrzymał zaszczytną rolę oficjalnego samochodu wyścigu Mille Miglia 2019. Wystartuje on z numerem 1000 i otworzy paradę biorących udział historycznych samochodów.

 

Trio oficjalnych pojazdów Alfa Romeo w tym wydarzeniu uzupełnia 1900 Super Sprint z 1956 roku, eleganckie coupé z nadwoziem Touring, „rodzinny samochód, który wygrywa wyścigi”, cytując hasło, które rozreklamowało samochód w latach 50. Właśnie od tego okresu w XX wieku, kiedy wciąż odbywały się wyścigi, był to samochód wybierany przez wielu kierowców-amatorów ze względu na jego doskonałą wydajność i niezawodność. Zespół składający się jedynie z kobiet, do którego należą Prisca Taruffi i Savina Confaloni, będzie walczył o prestiżową nagrodę Coppa delle Dame (Puchar Dam).

 

Aby uczynić edycję Mille Miglia w 2019 jeszcze bardziej wyjątkową, Alfa Romeo przygotowała szereg inicjatyw, które zachwycą publiczność i uczestników. Na starcie będzie można spotkać Antonio Giovinazziego, kierowcę Zespołu Alfa Romeo Racing. Następnie na całej trasie będzie można podziwiać w akcji serię specjalną Giulii Quadrifoglio i Stelvio Quadrifoglio Alfa Romeo Racing. Na Piazza della Vittoria 14 i 15 maja oraz na Piazza Duomo od 17 do 19 maja w Brescii zostanie zbudowane stoisko firmowe marki. Bolońska Piazza Galvani w dniach 17 i 18 maja będzie również gościć pojazdy Alfy Romeo. Wówczas będzie można zarówno podziwiać samochody, jak i wybrać się nimi na jazdę próbną.