LEGENDARNY 1600 SPIDER “DUETTO” PODBIJA HOLLYWOOD

Przed nami Hollywood!

„To samochód, który potrafi wiele wybaczyć. Jest również bardzo piękny”. Tak swoją opinię o Duetto wyraził Steve McQueen latem 1966 roku. W zaledwie kilku słowach McQueen podsumował charakter Duetto i unikalność marki Alfa Romeo, która stała się symbolem komfortowej jazdy oraz czystego piękna. Rok później młody Dustin Hoffman zasiadł za kierownicą Duetto przy dźwiękach muzyki duetu Simon & Garfunkel w niezapomnianym filmie „Absolwent”. Był to kultowy obraz, który na stałe zapisał się w historii kina i świadomości widzów. Alfa Romeo Duetto zaczęła występować na dużym ekranie, a także w serialach, stając się prawdziwą ikoną.

 

Piękna młoda dama

Konkurs na design samochodu miał rozstrzygnąć się między dwoma legendarnymi projektantami – Bertone oraz Pinin Farina. Propozycję Pinina Fariny, którą zaprojektował Franco Martinengo, wybrano ze względu na elegancję i klasyczną równowagę jej kształtów. Piękna młoda dama”, jak to określił Pinin Farina, była koncepcją czysto sportową, co potwierdzały jej wyjątkowe osiągi. Samochód był zwinny, dynamiczny i wyrazisty. Bardzo szybko stał się symbolem luksusu - kochany przez celebrytów, pożądany przez wszystkich.

 

Made in Italy

Z okazji premiery samochodu w USA, Alfa Romeo zorganizowała transatlantycki rejs luksusowym liniowcem z Genui do Nowego Jorku, zapraszając na pokład najbardziej znane gwiazdy ze świata show-biznesu, sportu i mody. W podróż wyruszyło 1300 VIPów, w tym Vittorio Gassman, Rossella Falk i sopranistka Anna Moffo. Podczas rejsu, na mostku statku, zaprezentowano trzy egzemplarze nowego Spidera w różnych kolorach – zielony, biały i czerwony.

 

"Duetto" czy "Osso di Seppia"?

Znalezienie nazwy dla samochodu było historią samą w sobie. Wspólnie z dealerami zorganizowany został konkurs, który miał wyłonić nazwę dla nowego modelu Alfa Romeo. Zwyciężyła nazwa “Duetto”, jednak niespodziewanie pojawiły się problemy związane z prawami autorskimi. Ostatecznie samochód trafił na rynek jako Alfa Romeo 1600 Spider. Nazwa “Duetto” pozostała w świadomości fanów włoskiej marki, stając się nieoficjalnym przydomkiem określającym ten model. Spider z 1966 roku nazywany był również Osso di Seppia” (dosł. kość kałamarnicy)  ze względu na swój elipsoidalny kształt, z zaokrąglonym przodem i ściętym tyłem oraz wypukłymi bokami. Dueto zdołało połączyć całe pokolenia fanów motoryzacji – w ciągu 28 lat wyprodukowanych zostało ponad 124 000 egzemplarzy samochodu, który stał się najdłużej produkowanych modelem marki Alfa Romeo.