„Z MIŁOŚCI DO WYŚCIGÓW” – HOŁD DLA LEGENDARNYCH WŁOSKICH RAJDÓW

Unikalne, zabytkowe samochody z kolekcji zabytków FCA Heritage i zbiorów prywatnych oraz wiele unikalnych autorskich zdjęć... Jest wiele powodów, by tej jesieni poczuć włoskiego ducha... w samym sercu Paryża! Wystawa zatytułowana „Z miłości do wyścigów” to fascynująca podróż będąca wyrazem hołdu dla dwóch legendarnych wyścigów: Mille Miglia i Targa Florio.

 

Gospodarzem wydarzenia jest salon marek FCA zlokalizowany w samym sercu francuskiej stolicy. Kolekcja „Z miłości do wyścigów” pozwala poczuć atmosferę panującą na wyścigach teraz i kiedyś: na wystawie zestawione są niezwykłe zabytkowe modele samochodów z przepięknymi zdjęciami Giacomo Bretzela, fotografa o międzynarodowej sławie, który wiele razy fotografował te historyczne wyścigi.

 

Wśród niezwykle rzadkich okazów na wystawie wyróżniają się dwa samochody Alfa Romeo – RL Super Sport MM z 1927 r. oraz 33 TT 12 z 1975 r. – pochodzące z Muzeum Alfy Romeo w Arese, będące własnością FCA Heritage, działu Grupy zajmującego się ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego włoskich marek FCA.

 

Alfa Romeo 33 TT 12 z przestrzenną ramą, zaprojektowana przez genialnego inżyniera Carlo Chiti, zadebiutowała w Spa w 1973 r. i umożliwiła marce zwycięstwo w Mistrzostwach Świata Konstruktorów w 1975 r., zdobywając siedem zwycięstw na osiem możliwych. Samochód ten wyróżnił się zwłaszcza podczas Targa Florio, kiedy to Nino Vaccarella i Arturo Merzario zdobyli za jego kierownicą dziesiąte zwycięstwo w tym legendarnym rajdzie. To właśnie podczas wyścigów rozgrywanych na Sycylii marka Alfa Romeo zapisała kilka z najpiękniejszych kart swojej sportowej historii, zajmując aż 10 razy pierwsze miejsce, 3 razy drugie, 7 razy trzecie miejsce oraz pokonując 10 najszybszych okrążeń. Nie sposób też nie wspomnieć o rekordach: 6 odniesionych zwycięstw w latach od 1930 do 1935 oraz w sumie pięć podwójnych podium. A do tego liczne zwycięstwa w swojej klasie zdobyte przez Giulietty SZ oraz Giulie GTA, TZ i TZ2.

 

Niezwykle rzadki jest również drugi wystawiany w Paryżu samochód Alfy Romeo: RL Super Sport MM. Był to pierwszy model z logo węża biorący udział w rajdzie Mille Miglia. Historia marki jest podwójnie związana z tym legendarnym rajdem: Scuderia Alfa Romeo zdobyła 11 zwycięstw na 27 edycji, w których brała udział, ustanawiając w ten sposób rekord, który już nigdy nie zostanie pobity. Zaprojektowana przez Giuseppe Merosiego, RL Super Sport została wyprodukowana w latach 1922-1927 w ilości 393 egzemplarzy. Był to pierwszy sportowy model mediolańskiej marki i zdobył on ponad 90 zwycięstw.

 

Podczas wystawy mamy szansę zobaczyć również niezwykle rzadkie Maserati Tipo 63 „Birdcage" – model, który wyróżnił się na Targa Florio w 1961 r., czy Fiata Abartha 750 Coupé Zagato upamiętniającego zwycięstwo tego modelu w swojej kategorii na Mille Miglia w 1957 r.

 

Wystawa „Z miłości do wyścigów” to również idealna okazja, by z bliska poznać ostatnie nowości od Alfy Romeo – począwszy od Giulii Quadrifoglio po Alfę Romeo Stelvio. To najlepszy dowód na to, jak silna jest więź łączy samochody z przeszłości z tymi produkowanymi obecnie.

 

Dodatkowe informacje na temat kolekcji FCA Heritage dostępne są pod adresem www.fcaheritage.com. Na stronie tej miłośnicy mogą również zapisać się do newslettera FCA Heritage czy złożyć wniosek online o „Certyfikat pochodzenia” swojego samochodu.