NOWA ALFA ROMEO TONALE:
POCZĄTEK METAMORFOZY

Alfa Romeo prezentuje nowy model - Tonale, który inicjuje metamorfozę marki. Tonale pozostaje wierna swojemu DNA - szlachetnemu włoskiemu sportowemu charakterowi, zapoczątkowanemu w 1910 roku, ale także odważnie ewoluuje, wybiegając w przyszłość ku nowej erze łączności i elektryczności. Nowa Alfa Romeo Tonale charakteryzuje się wyrazistym, zmysłowym designem przyszłości. Redefinicja niektórych detali stylistycznych takich jak felgi alumiowe ,,Teledial”, teleskopowy panel zegarów, trójramienna sportowa kierownica, niepowtarzalne tylne reflektory o sinusoidalnym kształcie lub adaptacyjne światła przednie Full LED Matrix 3+3 przywodzące na myśl modele SZ Zagato i samochód koncepcyjny Proteo, pozwala jednoznacznie zidentyfikować ją jako odkrytą na nowo Alfę  Romeo, teraz w najnowocześniejszej odsłonie. Wnętrze, zainspirowane wyścigową historią Alfy Romeo, charakteryzuje się drobiazgową dbałością o szczegóły, połączoną z dążeniem do najwyższej jakości. Stworzone z myślą o komforcie kierowcy, oferuje łatwy dostęp do wszystkich elementów sterujących, co zapewnia bezpieczeństwo i niezrównane wrażenia z jazdy.

Unikalne innowacje technologiczne stworzone przez Alfę Romeo mają na celu nadanie jej większej mocy dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego. Credo Alfy Romeo jest jasne: napęd elektryczny służy marce i wzbogaca jej DNA, a jej misją jest redefinicja sportowego charakteru na miarę XXI wieku. W ofercie znajdują się dwa rodzaje napędu: hybrydowy i Plug-in Hybrid Q4, opracowane przez Alfę Romeo w celu zagwarantowania najlepszych osiągów. Wersja hybrydowa oferuje niezrównane wrażenia z jazdy dzięki nowemu 48-woltowemu silnikowi hybrydowemu VGT (Variable-Geometry Turbo), zaprojektowanemu specjalnie dla Alfy Romeo, który może napędzać koła nawet wtedy, gdy silnik spalinowy jest wyłączony. Wersja Plug-in Hybrid Q4 o mocy 275 KM z napędem na wszystkie koła jest z kolei najmocniejsza i najbardziej wydajna w całej gamie, a także najlepsza w swojej klasie, z szacowanym zasięgiem w trybie elektrycznym do 80 km w cyklu miejskim. Niezrównana dynamika jazdy to kolejna cecha charakterystyczna każdej prawdziwej Alfy Romeo. W Tonale spełnia ona wszelkie oczekiwania. Doskonały rozkład masy gwarantuje precyzyjne prowadzenie na zakrętach. Przełożenie układu kierowniczego jest najbardziej bezpośrednie w segmencie (współczynnik 13,6). Jest to jedyny samochód w tej klasie, w którym zastosowano zintegrowany system hamulcowy, który gwarantuje natychmiastową reakcję i zarządza hamowaniem odzyskowym. Jego wyjątkowość potwierdza też układ hamulcowy z 4-tłoczkowymi stałymi zaciskami hamulcowymi marki Brembo. Wyposażono go także w niezależne zawieszenie MacPherson z technologią Frequency Selective Damping (FSD) i amortyzatory o zmiennej sile tłumienia Alfa Active Suspension oraz hybrydowy napęd na wszystkie koła Alfa Romeo Q4, który zapewnia doskonałe właściwości jezdne i bezpieczeństwo, a także elektroniczny samoblokujący mechanizm różnicowy Alfa Romeo, zapewniający maksymalną trakcję.

Oprogramowanie i łączność mają na celu poprawę doświadczeń kierowcy, którego komfort pozostaje w centrum uwagi twórców Alfy Romeo. Tonale posiada w standardzie zupełnie nowy, wbudowany system multimedialny, z konfigurowalnym systemem operacyjnym Android i łącznością 4G z aktualizacjami Over-the-Air (OTA), z cyfrowym 12,3-calowym ekranem zestawu wskaźników i głównym 10,25-calowym ekranem dotykowym oraz intuicyjnym wielofunkcyjnym interfejsem. Te dwa duże ekrany Full TFT o łącznej wielkości 22,5 cala są najlepsze w danym segmencie swojej klasy. Tonale debiutuje z unikalną na skalę światową technologią Non-Fungible Token (NFT), prawdziwą nowością w sektorze motoryzacyjnym. Cyfrowy certyfikat NFT, oparty na technologii „blockchain card”, stanowi niemodyfikowalny zapis głównych etapów życia każdego pojazdu. Za zgodą klienta NFT będzie rejestrował dane pojazdu jako gwarancję, że samochód był właściwie utrzymywany, co pozytywnie wpłynie na jego wartość rezydualną. Kolejna innowacja w Alfie Romeo Tonale to wbudowana funkcja asystentki głosowej Amazon – Alexy. Wyszukiwanie interesujących miejsc, dodawanie produktów do listy zakupów lub sterowanie systemem domowym jest teraz możliwe przy zachowaniu pełnej koncentracji na drodze. Można także otrzymywać stałe aktualizacje statusu pojazdu z domowego urządzenia Alexa, sprawdzić poziom naładowania i paliwa, znaleźć ostatnią lokalizację samochodu, wysłać polecenia zdalnego blokowania lub odblokowywania drzwi i o wiele więcej. Na pokładzie Tonale technologia pozostaje w służbie bezpieczeństwa i komfortu: zapewniona jest jazda autonomiczna na poziomie 2 z nowymi zaawansowanymi systemami wspomagania kierowcy (ADAS). Systemy te nie ingerują w doświadczenie kierowcy ani nie naruszają jego kontroli nad autem i nie zmieniają odczuć związanych z jego prowadzeniem.